Haber Detayı
31 Ekim 2016 - Pazartesi 22:03 Bu haber 34144 kez okundu
 
Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı
Torex A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Karabulut’la Roxytor markasıyla üretimine başladıkları galvanizli kepenk ve panjur kutusu hakkında bilgiler aldık.
PANJUR KEPENK KAPI Haberi
Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

Torex A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Karabulut’la Roxytor markasıyla üretimine başladıkları galvanizli kepenk ve panjur kutusu hakkında bilgiler aldık.

 

Üretime ne zaman başladınız?

 

Makinelerimizin ithalatını şubat ayında gerçekleştirdik. Şubat’tan Temmuz ayına kadar kendi bünyemizde üretim testlerini tamamladık. Ürünü piyasaya vermeden önce bir Ar-Ge çalışması yaptık. Temmuz ayında üreteceğimiz ürünlerin spesifik özelliklerine karar verdikten sonra, Ağustos ayında üretiminin tamamını saha stoğuna ayırdık. Yine Ağustos ayı içerisinde Türkiye’de güvendiğimiz, yıllardır ticaretini yaptığımız birkaç firmaya numuneler göndererek, onların da ürünü denemesini rica ettik. Yaklaşık 12 firmaya değişik ölçülerde ve ebatlarda ürünler gönderdik. Biz bunu denedik ama siz ne diyorsunuz diye sorduk. Artık kendimize güvendik ve Eylül ayından itibaren seri üretime başladık.

 

Torex A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Karabulut

Torex A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Karabulut

 

Ürünün özelliklerinden söz eder misiniz?

 

Kepenk sektöründe kullanılan bir alüminyum kutu vardır. Biz bu kutuyu galvaniz saç kullanarak bükümleri aynı olmak şartıyla, Türkiye’de üretilen bütün yan kapaklara uyumlu yeni bir ürün yaptık. Bunu yaparken de özellikle roll forming bölümünde çok büyük bir çaba harcadık. Bükme bölümünde çok teknik özelliklere sahip bir makine ithal ettik. Ürün bizim bildiğimiz 90’lık ve 45’lik bir birine geçmeli ön arka kutu dediğimiz bir ürün.

Biz 16,5’luk kutudan başlayıp 40’lık kutuya kadar bütün kutuları ürettik; 165, 185, 205, 250, 300, 350, 400. Bir de 330’luk bir kutu var piyasada pek bilinmeyen, ona da özel bir form vererek onu da bünyemize kattık. Panjur kutusundan en büyük kepenk kutusuna kadarki bütün kutuları biz galvaniz saçtan yapabiliyoruz.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

Kutu konusunda piyasada oluşan önyargılara karşı nasıl bir yaklaşım geliştiriyorsunuz?

 

Üretime girmeden önce müşterilerimizle konuştuğumuzda çok önyargıları olduğunu htik. Fakat biz yeni bir ürün yapmadık. Asıl 80’lik, 105’lik palet kullanan müşterilerimiz U ve L sisteminde kutu kullanıyorlar, bunu da galvanizden yapıyorlar. Bu da, fiyat anlamında bu firmaları çok ön plana çıkarıyor. Çünkü alüminyumun fiyatları çok yüksek ve devamlı değişiyor. Saç fiyatları da değişkendir, ama alüminyum günlük değişen bir ürün ve özellikle 80’lik ve 105’lik palet kullanan firmalar kutu konusunda çok avantajlıydılar bugüne kadar. Biz de dedik ki, bünyemizdeki diğer müşterilere de aynı fiyat avantajını yakalatalım. Bunun için bir çaba sarf ettik, fakat alüminyum sektörü kutu konusunda önyargıya sahip. Biz yeni bir ürün yapmıyoruz, sadece kullanılan bir formatın, hammaddesini değiştiriyoruz ve bu hammadde zaten yıllardır bu ülkede kullanılan bir hammadde. 80’lik, 105’lik, çelik kepenkçiler, büyük firmalar bunu zaten galvaniz kullanıyorlar. Alüminyumcular her zaman bir adım geri kalıyorlar ve bunu da daha rahat montajı olduğu için bir birine geçmeli sistemleri kullanmak zorundaydılar. Biz çelik kepenk kullanan müşterilerimizle konuştuk, herhangi bir sorunla karşılaşıyorlar mı? Yurtdışında yine Çin’e bir ziyaret gerçekleştirdik. Çin’de bu tamamen galvanizden yapılıyor, Çin çok yağışlı, nemin olduğu bir ülke, herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını gördük. Bunun üzerine biz Ar-Ge çalışmalarını başlattık, hatta biraz da ticari anlamda risk alıp daha çalışmalar sürerken makinelerimizin siparişini verdik. Biz özel makineler getirdik. Makineler geldikten sonra bu şikâyetler gerçekten doğru mu, herhangi bir sorunla karşılaşacak mıyız diye yaklaşık 5-6 aylık bir süreci de kendi bünyemizde geçirdik.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

 

Önyargılardan birincisi paslanma

 

Türkiye’de üretilen ciddi bir galvaniz yoğunluğuna sahip bir saç kullanıyoruz, bir firmayla anlaşmamızı yaptık, ciddi anlamda da stoklu çalışıyoruz. İthal ürünlerde karşılaşılan bazı sorunları biz de biliyoruz. Fakat zaten şu anda sektörde bir birine geçmeli sistem, lameller, çelik lameller, bunlar hareket sistemlerdir, hareket etmelerine rağmen Türkiye’de paslanan bir lamel görmedim bugüne kadar. Zaten sabit duran bir kutuda paslanma, boyanın atması gibi bir durumla karşılaşılmayacak. Biz Türkiye’de ciddi bir yüzdeye sahip, kepenk sektörünün bildiği çok kaliteli bir boya kullanıyoruz. Tamamen silikon bazlı, yağmura, çamura, güneşe dayanıklı bir boya kullanıyoruz.

 

Paslanma ihtimali şu anda yüzde sıfır. Bir de biz şöyle bir şey yaptık; şubat ayından beri sürekli saç stoku yapıyoruz. Kendi denemelerimiz için, Şubattan beri eğilen, bükülen, bütün yanlış saçları kapının önüne koydurdum. Orada bir kasa yaptık, kasanın içine yağmur suyu da girdi, güneş vurdu, biz Ağustos’un 15’inde bir hurda firmasıyla anlaşıp verdiğimizde bunları, bizzat gidip başında durdum, daha boyama olmamasına rağmen bir tane saçımızın paslanmadığını gördük. Bunun ardından paslanma olayını tamamen çözdük dedik. Zaten kaliteli bir ürün kullandığımızda sacın kalitesini, galvaniz kaplama oranını bildikten sonra paslanma sorununu kimse yaşamaz. Biz buna kefil olan bir firma olduk.

 

Kendi boyahanemizi kurduk

 

Kendi bünyemizde boyamızı da biz yapalım diye boyahane kurduk. Çünkü dışarıya boya için verdiğimiz ürünlerde hangi boyanın kullanıldığı, ne kadar mikronda atıldı konusunda ne yazık ki, öyle profesyonel bir firmayla karşılaşamayınca kendimize bir boyahane kurduk. Boyahaneyi belli bir sisteme koyduk, her şeyi burada otomatik olarak kontrol edebiliyoruz.

 

Boyalı saç stokumuz var, ama asıl stokum boyasız saç. Boyasız olduğu için ürünü istedikleri her renge boyayabiliyoruz şu anda. Biz boyahanemiz dolu falan demiyoruz, zaten piyasaya çalışan bir boyahane değiliz, sadece kendi ürettiğimiz ürünlerin boyasını yapıyoruz. Kutu boyamak için boyahaneyi kurduk, her renkte boyama yapabiliyoruz.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

Uzun ölçülerde eğilme, bükülme, bel verme sorunları için çözümleriniz nedir?

 

Bel verme sorununu 100 çözdük.

 

Biz üretime başladıktan sonra öğrendik ki, galvaniz sacın belli bir sertlik değerleri varmış. Bu sertlik değerleri gerçekten de sacı çok ciddi anlamda eğilme ve bükülmeyi önleyebilen etkenlermiş. Bunun üzerine biz bir makine getirdik Almanya’dan. Her aldığımız sacın sertlik derecesine bakıyoruz. Neredeyse bütün sertlik derecelerini bünyemizde denedik ve bir sertlik derecesinde karar kıldık. 6 metre ve bir birine bağlantı yaparak 7-8 metreye kadar ürünlerimizi denedik. Bugüne kadar tabi ki de, bazı sertlik derecesi düşük ürünler bel verdi. Fakat bizim yapmış olduğumuz ürün şu ana kadar hiç bel vermedi. Kendi bünyemizde bir katı resmen buna ayırdık. Bu ürünleri yüksekliklerine göre gün be gün dışarı taşıdık, yağmur yediler, çamur yediler, herhangi bir bel vermeyle karşılaşmadık.

 

Alüminyum daha yumuşak bir malzemedir. Galvaniz doğası gereği daha sert bir madde. Sadece galvanizin ağırlığından dolayı bir bel verme sorunuyla karşılaşılıyor. Ön kutu kısa kutudur, arka kutu daha uzun ölçüye sahip bir kutur. Ön kutuya biz iki tane daha büküm ekledik. Yine teknik ekibimizle, personelimizle karar vererek normal piyasadakilerin üzerine bir büküm daha ekledik ki, bugüne kadar da bel verme olayını yüzde yüz çözdüğümüze inanıyoruz. Çünkü biz çok uzun bir süredir bunun Ar-Ge çalışmasını, müşteriye ürünü vermeden önce kendi bünyemizde gerçekleştirdik.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

Her ürünün artı ve eksileri vardır. Ürününüzün eksileri neledir?

 

Tabi her ürünün artıları ve eksileri vardır. Biz bir şey yapmaya çalıştığımızda artısını, eksisini hesaplamak zorundayız.

 

Eksisinden bahsedelim önce; en başta ağırlıktır. Çünkü alüminyum kutunun ağırlığı daha azdır. Çelik galvaniz kutunun ağırlığı daha fazladır. Biz bu sorunu 3, 3 buçuk, 4, 4 buçuk, 5, 5 buçuk, 6 gibi araya bütün ürünleri koyarak çözmeye çalıştık. Zaten buradaki ağırlık oranı diğerlerine göre tahmin edilenin daha altında. Bizim en uzun kutumuzun ağırlığı 24 kg. 6 metre dediğimiz arka takımdan bahsediyorum. Bunu iki kişi çok rahat bir şekilde taşıyabilir. Ağırlık sorununu biz çok yaşıyoruz, müşteri ağırlıktan şikâyetçi. Ama bizim vermiş olduğumuz ürünün artılarını anlattığımız zaman ağırlık sorunun biraz daha arka planda kalmasını umut ediyorum.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

Kesim makinesi yaptık

Bir diğer eksisi de, Türkiye’de alüminyum kutu kesebilen makineler var ve bu makineler ne yazık ki, çelik kesemiyorlar. Bu sebeple piyasa, bunu aldığımız zaman tek tek elle keseceğiz diye düşünüyor. Alüminyum kutu ilk çıktığında eski müşteriler bunu biliyor, elle kesiyorlardı. Bir yandan Ar-Ge’mizi yaparken, diğer yandan bunun kesim makinesi üzerine çalışmak için bir ekip oluşturduk ve alüminyum kutuyu kesermiş gibi bunu kesen bir makine yaptık. Bu makineleri de müşterilerimize belli bir yıllık bazlı sözleşmelerimize göre ücretsiz vereceğiz. Almak isteyene de ücretle satacağız. Biz makineci bir firma değiliz, amacımız ürünümüzü satabilmek, ürünün satılabilir ligini kolaylaştırmak. Bu amaçla bu makine üzerine çalıştık ve yaptık.

 

Eksileri, bizim yapmış olduğumuz, deneyimler, piyasadan almış olduğumuz izlenimler sonucu bunlardır diyebilirim; bir ağırlık bir de kesim sorunu. Zaten kesim sorununu makinasını yaparak çözdük, Ağırlık konusunun ise artılarını anlatmaya başlayınca ikinci plana atılacağını düşünüyorum. Yani 3 metre en büyük 35’luk kutunun ağırlığı yaklaşık 10 kg. Bu rakamlar taşınamayacak, depolanamayacak rakamlar değildir.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

Ürününüzün artıları nelerdir?

 

Fire Avantajı

 

Artılarına gelince, birincisi fire. Alüminyum yumuşak bir malzeme, ister istemez, depolamada, nakliyede hem üretici firma malı yüklerken hem nakliye sırasında, hem de müşteri malı kendi deposuna indirirken kesinlikle ön kutuda fire veriyorlar. Bir eğilme muhakkak oluyor. Ayrıca deposuna inen ürünlerde alttakini kaldırayım, üstekini çekeyim derken, alüminyumun ön kutuları ciddi anlamda fire veriyor ve ne yazık ki, sorunla karşılaşıyorlar. Biz bunu çelikten yaparak sıfıra indirdik. Biz yaptığımız bütün sevkiyatlarda bir kutumuzda bile her hangi bir sorun yaşamadık. Zaten ben müşterime gittiğimde de şunu söylüyorum; herhangi bir 45’lik ön kutunun üzerine bir insan oturabilir. İnsan otursa bile kutuda herhangi bir deformasyon olmuyor. Biz nakliye sırasında olabildiği kadar fireyi engellemeye çalıştık.

 

Fiyat avantajı

 

İkinci artı diyebileceğim ise fiyattır. Fiyata dayalı ekonominin içerisinde çok ciddi anlamda bir fiyat farkımız var. Diğer ürünlerle, alüminyum kutuyla karşılaştırdığınızda muazzam bir fiyat farkımız var. Bu kadar ucuz bir ürünü ölçüsüne göre keserken de muhakkak 3 metrelik kutuda 2 buçuk metrelik bir kepenkte yaklaşık 50 cm bir fire vardır ve bu fire miktarı hiçbir firmanın gözüne batacak bir rakam değil artık. Eskiden bir alüminyum kutu aldıklarında orada bir öğle yemeği bırakmak zorunda kalıyorlardı. Şimdi biz iki tane poğaça bıraktırıyoruz orada. Çünkü üretim sırasında da tam ölçü verilmediği için fireleri de çok ciddi anlamda kurtarabiliyoruz.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

Montaj kolaylığı

 

Daha da bir artı sayabileceğimiz özellik montaj kolaylığı olması. Biz yeni bir ürün yapmadık, herkesin bildiği bir ürün. Bugüne kadar alüminyum kutuyu nasıl kullanıyorlarsa, galvaniz kutuyu da aynı şekilde kullanıyorlar. Hem de bayraklara da uyumlu şekilde bir ürün. Ben hiçbir firmayı benden yan bayrak alın diye zorlamıyorum, zaten piyasada kullanılan yan bayraklara uyumlu bir ürün yaptık. Ayrıca biz müşterilerimize yan bayrak da temin edebiliyoruz. İki buçuk milim yan bayrak kullanıyoruz. Biz müşterimize olabildiğince yaygın hizmet veren bir firmayız. Bunu yaptınız, ama biz bunun bayrağını şuradan alamıyoruz dediklerinde biz de yaptık diyoruz, hatta diğer firmalara göre fiyat indirimi yapıyoruz.

 

Firmanızın artıları neledir?

 

İstenilen ölçüde kutu üretimi de yapıyoruz

 

Diğer bir nokta biz, diğer kutu yapan firmalar gibi günde 24 saat kutu üretimimiz yok. Biz şu anda mevcut yerimizden daha büyük bir yere çıkma çabası içerisindeyiz. Amacımız istenilen ölçüde kutu üretebilmek. Herhangi bir müşterimiz bir proje aldılar, 45 tane kepenk var, her kepengin boyu 2,04, 228. Biz onların ölçüsüne göre ön-arka kutu üretip müşterilerimizin deposuna gönderebiliyoruz. Şu anda bunu yapıyoruz. Biz şu anda minimum miktarda 50 veya 40 kepenk ölçüsüne göre planladık, herhangi bir ölçü geldiğinde istenilen ölçülerde ürünü verebiliyoruz. Özellikle panjur sektöründe bu şu anda çok revaçta oldu. Çünkü kepenk ne kadar az kullanılsa da bir apartmandaki panjur miktarını biliyoruz ve panjur kutu bazında bize çok fazla geri dönüş oldu.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

Hızlı teslimat avantajı

 

Firmamızın bir diğer artısı da, termin süresi. Daha önce acemiliğimiz yendiğimiz için hiçbir müşterimizi yormadan sipariş verdiğinde 3-4 gün için bir kamyon ürünü yapabilecek kapasiteye geldik. Boyahanemizi de ona göre kurduk, olabildiğince müşterilerimize hitap edebilecek, işlerini hızlandırabilecek duruma geldik.

 

Üretim kapasitesinden bahseder misiniz?

 

Daha hala üretimin hızı konusunda acemiliklerimiz var. Bir de titiz davranıyoruz, makine tuşuna basalım bassın bassın gönderelim şeklinde çalışmıyoruz. Ben kendim üretim yerine iniyorum, bakıyorum, kontrol ediyorum, en ufak bir hata gördüğümde dahi üretimi durduruyorum, yeniden ayarlamaları yaparak başlıyorum. Titiz davranıyoruz, buna rağmen 2 günde bir kamyon malı üretimden çıkarabiliyoruz. Ayrıca boyahaneyi de siparişler olduğunda 24 saat çalıştırabiliyoruz. Boyama 2-3 gün sürüyor, ardından yüklemeye geçebiliyoruz. Ama daha da hızlandırabiliriz üretimi. Fakat biz şu anda ithal ettiğimiz ürünlerde de o kadar titiz davranıyoruz ki, her gelen konteyneri açarım, iki üç tane motora bakarım. Daha piyasaya vermeden kontrol ederim. Biz Türkiye’ye getirdiğimiz ürünleri de yurtdışında en az bir yıl deniyoruz. Bir santral motor ithal ettik, bu motoru 18 ay Çin’de denedik,  ondan sonra getirmeye karar verdik. Yine bir zincirli motor 20 ay Çin’de denedikten sonra getirdik Türkiye’ye. Kendi bünyemizde ürettiğimiz ürünü de aynı şekilde 5-6 ay denedikten sonra piyasaya veriyoruz.

 

Torex A.Ş. Roxytor Markasıyla Galvaniz Kepenk ve Panjur Kutusu Üretimine Başladı

 

Toptan ticaret yapan bir firmayız

 

Biz toptan ticaret yapan bir firmayız, perakende satıştan yana değiliz, perakende fiyatlarımız da zaten çok çok yüksektir. Kutuyu da aynı şekilde toptan ticaretini yapma düşüncesi içerisindeyiz. Her şehirde bir müşterimiz var, biz bayi demeyiz, kimseyi zorlamayız bizden ürün alın, bizim bayimiz olun diye. Biz her şehirde bir müşteriye sahibiz ve biz o müşterileri olabildiği kadar destekleriz. Kutuda da aynı şekilde çalışma amacındayız. Piyasaya ne kadar dağıtsam da bu ürünü, her şehirde bir müşteriyle devam etme çabası içerisindeyiz.

 

İlave etmek istediğiniz herhangi bir konu var mı?

 

İthalatçı kimliğimizin yanı sıra üretici bir firma olma çabası içerisindeyiz.

 

Biz Türkiye’ye geldiğimiz ilk günden beri müşterilerimize kaliteli ürün verme konusunda ciddi efor harcayan bir firmayız. Bunu kendi motorlarımız konusunda piyasaya kabul ettirdik.  Ama biz olabildiğimiz kadarıyla ithalatçı kimliğimizin yanı sıra üretici bir firma olma çabası içerisindeyiz. KDV’yi Türkiye’de tutmak istiyoruz. Motor ithalatımız bir seviyede kalacaktır, ama cirolarımız artık artacaksa, ithalattan ziyade kendi bünyemizde bir şey üretme çabası içerisindeyiz. Bizim burada tek ricamız; müşterilerimizin bizim bu çabamızı anlayıp biraz daha yanımızda olmaları, ürünlerimizi kullanmaları ve bizi yönlendirmeleri. Biz her zaman bir şey yapıyorsak kaliteli yapmak için yapan bir firmayız. Müşterilerimiz daha iyi piyasada hak sahibi olsunlar, daha iyi koşullarla rekabet etsinler diye uğraşıyoruz. Umarım müşterilerimiz de bizi anlar, bize destek olurlar. Onlar destek verdikçe biz daha birçok şeyi üretebilecek bir firmayız.

 
Kaynak: (TD) - Tedarik Dergisi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı